Postawa tudzież zachowanie człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań tudzież predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei czy też obiektów. Wpływa dama na behawior jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, jak działać albo oszczędzać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest to banalny podejście robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeżeli budowa ciała osoby dostaje lepiej. Sukcesy i porażki w życiu zależy od chwili postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, to zależności międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne natomiast ogromnie trudne aż do zmiany.

Zachowanie to sposób, w który dana postać reaguje na swoją postawę. Ta odzew jest czy też pozytywna czy też negatywna, w związki od tego, kiedy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami być może lekceważyć chodzić aż do szkoły albo studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby ewentualnie ma ździebko szacunku aż do niej może http://www.chrzastowski.pl zademonstrować tę postawę w poprzek mówienie dokładnie do tej osoby. Na behawior przypadkiem wpływać niemało czynników prócz postawą, w tym przekonania na rzecz siebie zaś innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne oraz wygoda. Jest owo przedsięwzięcie względnie przeciwdziałanie osoby w odpowiedzi na zewnętrzne bądź wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w kto cokolwiek funkcjonuje albo działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jak wyuczoną tendencję do oceniania rzeczy w określony sposób. Może owo obejmować ocenę ludzi, spraw, przedmiotów lub wydarzeń. Takie oceny są często pozytywne albo negatywne, tymczasem mogą także być niekiedy niepewne. Na przykład, możesz posiadać mieszane uczucia co do konkretnej osoby czy też sprawy. Naukowcy sugerują również, że istnieje parę różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są czasem określane jak CAB lub ABC postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli a przekonania na wiadomy temat.
Komponent afektywny: jak obiekt, osoba, pasztet albo zdarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: jak postawa wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje niemało czynników, które mogą wywrzeć wpływ na to, kiedy natomiast w jakim celu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się otwarcie w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego ewentualnie mogą znajdować się wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne a normy społeczne mogą posiadać ostry doniosłość na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, kiedy http://www.obiala.pl zasoby ludzkie powinni się szczędzić w określonej roli lub kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane wewnątrz właściwe.
Uczenie się – Postaw można się nauczyć na wiele sposobów. Zastanów się, w który sposób reklamodawcy wpływają na Twoje stanowisko do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten przyciągający tudzież przyciągający obraz powoduje, iż rozwijasz pozytywne skojarzenia spośród tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się oraz postaw poprzez obserwację ludzi wokół nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dzieci spędzają krocie czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców natomiast zazwyczaj zaczynają dowodzić podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż poniżej pewnymi warunkami siła robocza są bardziej skłonni szczędzić się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są często wyrażane.
Kiedy możesz byt http://www.brewinski.pl zyskać czy też zgubić w związku spośród tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, by zaadaptować się aż do zachowania
W niektórych przypadkach ludzie mogą no dokonać zmiany swoje nastawienie, ażeby lepiej dobrać je do swojego zachowania. Dysonans poznawczy owo zjawisko, w którym figura doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli względnie przekonań. Aby obniżyć to napięcie, zasoby ludzkie mogą przekształcić swoje postawy, tak aby odzwierciedlić swoje inne przekonania lub rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę do bezpieczeństwa finansowego, przecież zaczynasz spotykać się z kimś, jaki jest ogromnie chwiejący się finansowo. Aby zmniejszyć energia spowodowane sprzecznymi przekonaniami oraz zachowaniem, masz dwoje możliwości. Możesz uwieńczyć zgoda i poszukać partnera, który jest w wyższym stopniu sprawdzony finansowo, ewentualnie możesz zmniejszyć znaczenie stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu między sprzecznym nastawieniem i zachowaniem, musisz względnie odmienić nastawienie, lub przeobrazić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą być wyposażonym ogromny waga na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą również uczynić jej zmianę.

Related Posts