Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek natomiast zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje masa kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna fabrykacja odpadów nieulegających biodegradacji, absencja odpowiedzialnego zarządzania odpadami tudzież recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu przygoda w BBC News… wykaz ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero niedawno (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze entourage a eksplorować docenić ważność człowieka zaś jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są stale w toku. Jednak wśród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, tak aby obniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów natomiast zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego także produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, który przypadkiem http://www.zuchowicz.eu zastąpić różne niezrównoważone natomiast kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne aktualnie odkąd jakiegoś czasu, od chwili lat 50. ubiegłego wieku, natomiast barczysty się tanie tudzież przyjazne w celu środowiska.

Obecnie tektura jest wykorzystywana w wielu branżach, od chwili opakowań po budownictwo, i jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości zaś integralności strukturalnej, tudzież dodatkowo umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem w celu przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – może istnieć po raz kolejny wykorzystana ewentualnie poddana recyklingowi w relacje odkąd potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość a sztywność – kunszt do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, tak aby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie oraz przemysłowych operacjach nawijania. W zależności odkąd zastosowania zaś funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie a tuby mogą egzystować zaprojektowane tak, żeby być w użyciu http://www.kacperek.eu niezbędny rozmiar, hart natomiast spójność dla wielu zastosowań przemysłowych oraz budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to spośród faktu, że wigor papieru ulega pogorszeniu u dołu wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego stosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, dzięki niesłychanie wydajnej natomiast pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy w tej chwili w stanie produkować tekturowe tuby, które są zamierzenie zabezpieczone przed przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na eksploatacja tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność zaś wytrzymałość strukturalną, które spełniają wymagania zaś pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują w tej chwili szerokie http://www.wyroba.eu stosowanie w projektowaniu tymczasowych czy też półtrwałych konstrukcji, takich podczas gdy przestrzenie wystawiennicze tudzież rozrywkowe, domy, schroniska, a nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od czasu lat 50-tych XX wieku, po największej części do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są plus tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów a podobnych konstrukcji.

Chociaż w tym momencie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na opcja ich recyklingu i zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne eksploatacja materiałów zaś rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypuszczalnie umożliwić budowę tanich oraz zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie zadowolić światowe zapotrzebowanie na tanie branża budowlana mieszkaniowe zaś konstrukcje.

Related Posts