Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek tudzież zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje krocie kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna wyrób odpadów nieulegających biodegradacji, nieobecność odpowiedzialnego zarządzania odpadami natomiast recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu historia w BBC News… indeks ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero świeżo (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze entourage i badać zdawać sobie sprawę ważność człowieka tudzież jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są nieustannie w toku. Jednak wśród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, żeby obniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów i zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego też produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, jaki może http://www.zuchowicz.eu zastąpić różne niezrównoważone a kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne już od czasu jakiegoś czasu, od momentu lat 50. ubiegłego wieku, oraz okazały się tanie natomiast przyjazne dla środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, od opakowań po budownictwo, tudzież jest zwłaszcza znana ze swojej wytrzymałości zaś integralności strukturalnej, zaś i umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem w celu przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – przypuszczalnie stanowić znowu wykorzystana czy też poddana recyklingowi w zależności od czasu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość oraz brak elastyczności – zdolność do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, by nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie zaś przemysłowych operacjach nawijania. W relacje od czasu zastosowania a funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie natomiast tuby mogą znajdować się zaprojektowane tak, aby utrzymywać się http://www.kacperek.eu wymagany rozmiar, wigor zaś koherencja dla wielu zastosowań przemysłowych i budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku zastosowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo spośród faktu, iż moc papieru ulega pogorszeniu u dołu wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego stosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, dzięki wielce wydajnej tudzież pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy teraz w stanie sporządzać tekturowe tuby, które są naumyślnie zabezpieczone nim przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na eksploatacja tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność natomiast moc strukturalną, które spełniają wymagania natomiast pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują chwilowo szerokie http://www.wyroba.eu aplikacja w projektowaniu tymczasowych albo półtrwałych konstrukcji, takich kiedy przestrzenie wystawiennicze tudzież rozrywkowe, domy, schroniska, oraz nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od momentu lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są dodatkowo tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów i podobnych konstrukcji.

Chociaż w tym momencie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na możliwość ich recyklingu i zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów natomiast rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co może dać możliwość budowę tanich oraz zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie zadowolić światowe potrzeba posiadania na tanie budowlanka mieszkaniowe natomiast konstrukcje.

Related Posts